Dobry stan jamy ustnej u kobiety, która jest w ciąży, ma bardzo duże znaczenie. Zdrowe zęby są nie tylko gwarantem pięknego uśmiechu przyszłej mamy, ale także wpływają na zdrowie rozwijającego się dziecka. Leczenie zębów w ciąży jest jak najbardziej wskazane ze względu na negatywny wpływ chorób zębów i przyzębia na organizm ciężarnej i płodu. Jakie leczenie stomatologiczne jest dozwolone, a jakiego nie można przeprowadzać w czasie ciąży?
Spis treści
Bezpieczne zabiegi stomatologiczne w czasie ciąży
Kobieta w czasie trwania ciąży powinna przynajmniej dwa razy udać się na kontrolne wizyty do stomatologa, a także sześć miesięcy po jej upływie. Pierwszą wizytę warto zaplanować już na początek ciąży, , natomiast drugą na końcówkę 2 trymestu Regularne sprawdzanie zębów przez specjalistę pozwala zachować odpowiedni poziom higieny w jamie ustnej, a także wykryć ewentualne choroby zębów.
Leczenie próchnicy jest wskazane na każdym etapie rozwoju płodu. Utrzymywanie się stanów zapalnych dziąseł czy też innych chorób zębów u przyszłych mam będzie niekorzystnie wpływać na ich zdrowie oraz zdrowie dziecka. Nieleczone ubytki próchnicowe kilkukrotnie zwiększają ryzyko porodu przedwczesnego. Usuwanie kamienia nazębnego jest niezbędne, ponieważ powstawanie płytki nazębnej to doskonałe środowisko dla bakterii próchnicowych. Można usuwać kamień nazębny tradycyjną metodą lub ultradźwiękami, które wbrew powszechnej opinii nie są niebezpieczne w czasie ciąży.
Leczenie kanałowe zęba jest czasami jedynym rozwiązaniem, aby leczyć zęby w efektywny sposób. Decyzję zawsze podejmuje stomatolog po przeprowadzeniu oceny stanu uzębienia. Zbyt długie odwlekanie leczenia zębów może przyczyniać się do pogłębiania się stanu zapalnego nie tylko w obrębie miazgi zęba, ale także do przeniesienia go na pozostałe tkanki, czy też cały organizm.
Leczenie zębów w ciąży — zabiegi, których należy unikać
W przypadku kobiet spodziewających się dziecka nie zaleca się stosowania leczenia protetycznego. Powodem jest fakt, że pod wpływem hormonów dziąsła są rozpulchnione i łatwiej krwawią. Jeśli chodzi o leczenie ortodontyczne, to wszystko zależy od tego, czy kobieta nosi już aparat, czy dopiero miałaby mieć założone. W pierwszej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuowała leczenie. Odradza się jednak zakładanie aparatu ortodontycznego w czasie ciąży.. Nie powinno się także wykonywać żadnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, są to zabiegi które można odroczyć w czasie.
Znieczulenie zęba a ciąża
Leczenie zębów w ciąży nie musi oznaczać od razu bólu podczas zabiegów stomatologicznych. Zatem przyszła mama ma możliwość, przyjmowania znieczulenia miejscowego, które jednocześnie zmniejsza stres. Leczenie stomatologiczne odbywające się znieczuleniu w trakcie ciąży nie stanowi czynnika zagrażającego życiu i zdrowiu dziecka.
Należy jednak poinformować stomatologa o swoim stanie, aby mógł dobrać odpowiednie dawki środków znoszących dolegliwość.
Wiele osób zwraca uwagę na substancje, które zmniejszają rozmiar naczyń krwionośnych. Ginekolodzy oraz stomatolodzy twierdzą, że nie ma żadnych przeszkód do stosowania tych substancji, pod warunkiem, że są one stosowane prawidłowo i w odpowiedniej dawce.
Jak zapobiegać chorobom jamy ustnej w ciąży, aby uniknąć leczenia stomatologicznego
Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety, w którym powinna ona zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie. Dotyczy to również stanu i higieny jamy ustnej. Aby odpowiednio zadbać o stan zębów i dziąseł zaleca się:
- płukanie jamy ustnej roztworem chlorheksydyny przez zalecony przez stomatologa okres czasu — zwykle są to 2 tygodnie,
- płukanie jamy ustnej płukankami alkalicznymi,
- szczotkowanie zębów pastą z fluorem 1450 ppm,
- wybieranie miękkich szczoteczek,
- zminimalizowanie spożywania słodyczy,
- płukanie jamy ustnej wodą po porannych mdłościach,
- czyszczenie powierzchni języka,
- zaprzestanie palenia papierosów,
- używanie płukanek bezalkoholowych.
Korzystanie z regularnych wizyt u stomatologa oraz odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej pozwalają zminimalizować ryzyko powikłań, które mogą być niebezpieczne dla matki i dziecka. Wyrobienie prawidłowych nawyków pozwala nie tylko zadbać o zdrowie zębów w ciąży, ale także o zdrowe uzębienie u dziecka.