zjedź w dół
Baza Wiedzy

Sposoby na zapobieganie próchnicy u dzieci

uśmiechnięte dziecko lęzące głowa na stole na którym jest sztuczna szczęka

Jak uchronić dziecko przed próchnicą i zaoszczędzić mu przykrych doświadczeń? Pierwszy kontakt z dentystą powinien odbyć się po wyrżnięciu pierwszych zębów mlecznych, a następnie należy kształtować u dziecka nawyk regularnych wizyt kontrolnych.

Profilaktykę przeciwpróchnicową można wdrożyć od najmłodszych lat. Trzeba pamiętać, że główną przyczyną próchnicy jest cukier, a co za tym idzie także słodkie napoje, w tym soki i herbaty. Węglowodany (inaczej cukry) zawarte są też w pieczywie czy owocach. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ich z diety, dlatego tak ważne jest codzienne szczotkowanie zębów, co najmniej 2 razy dziennie. Rodzice nie powinni lekceważyć zębów mlecznych, ponieważ próchnica może przenieść się z nich na pojawiające się później zęby stałe. Najlepiej oswajać malucha ze szczoteczką do zębów jak najwcześniej, od około 1 roku życia.

Jednak samo dbanie o higienę jamy ustnej nie wystarcza. Potrzebna jest profesjonalna profilaktyka przeciwpróchnicowa w gabinecie dentystycznym. Jednym z takich zabiegów profilaktycznych jest fluoryzacja. Polega ona na aplikacji dodatkowych dawek fluoru w różnych postaciach. Innym profesjonalnym sposobem zapobiegania próchnicy jest lakowanie zębów. Jest to zabieg polegający na uszczelnianiu bruzd zębów stałych, a czasem również mlecznych. Najczęściej stosowany w zębach trzonowych, a także przedtrzonowych.

Dobrze prowadzona profilaktyka od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na stan zębów mlecznych, ale także stałych. Dbając o naukę higieny jamy ustnej oraz profesjonalną profilaktykę (fluoryzacja, lakowanie) w gabinecie dentystycznym rodzice są w stanie uchronić dzieci przed próchnicą wieku dziecięcego, a dzięki zdrowym nawykom, także w ich dorosłym życiu.