Bruksizm — jak leczyć?
Bruksizm jest jednym ze schorzeń, o których Pacjenci przez długi czas nie mają pojęcia. Początkowo uznawany za problem natury stomatologicznej dotyka praktycznie każdej grupy wiekowej i coraz częściej powstaje przez problemy na tle psychicznym, psychologicznym.
Ścieranie i zaciskanie zębów to problem występujący zarówno w trakcie dnia, jak i podczas snu. Niestety w ostatnich latach liczba Pacjentów nawykowo nadużywających mięśni żucia znacznie wzrosła.
W szczególności nasilił się bruksizm nocny, który może powodować zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym przyczyniając się do niekontrolowanych napięć mięśni i w efekcie silnego zaciskania zębów.
Chcesz dowiedzieć się, czym jest bruksizm oraz jak wyglądają jego objawy, przyczyny i leczenie? Oto miejsce, w którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!
Bruksizm — co to jest i jakie są objawy?
Bruksizm to nic innego jak nieświadoma praca narządu żucia (mięśni żwaczy) najczęściej przejawiająca się pod postacią niekontrolowanych ruchów żuchwy. Z uwagi na porę występowania wyróżniamy – bruksizm dzienny i nocny. Natomiast jeśli chodzi o charakterystyczne objawy bruksizmu, są to m.in.:
- nadwrażliwość zębów,
- nieświadome zaciskanie zębów,
- nadmierne zgrzytanie zębami,
- bóle głowy,
- zaburzenia równowagi,
- przerost mięśni żwaczy.
Jak bruksizm wpływa na stan przyzębia i dziąseł?
W przypadku bruksizmu jego długotrwałe występowanie może prowadzić do poważnych skutków zarówno dla uzębienia, jak i dziąseł. Konsekwencje nieleczonego bruksizmu to w szczególności starte, popękane szkliwo, wszelkie uszkodzenia w strukturze zębów oraz szereg chorób przyzębia.
Oczywiście to tylko wierzchołek góry lodowej nadmiernych i niekontrolowanych napięć mięśni żucia (mięśni żuchwy).
Przyczyny bruksizmu
Wśród przyczyn powstawania bruksizmu wyróżniamy czynniki psychologiczne oraz fizyczne. Do tych pierwszych zaliczamy przede wszystkim przewlekły stres, stany lękowe oraz wszelkiego rodzaju napięcia emocjonalne, nadmierny wysiłek fizyczny. Z kolei czynniki fizyczne to m.in. wady zgryzu oraz zaburzenia snu.
Leczenie bruksizmu
Dobór odpowiedniej metody leczenia bruksizmu w głównej mierze zależy od jego nasilenia. Najczęściej jest to leczenie wielopłaszczyznowe – terapie łączone.
W przypadku umiarkowanego bruksizmu zabiegi z zakresu fizjoterapii oraz domowe sposoby (ćwiczenia relaksacyjne) w zupełności wystarczą do redukcji napięcia mięśni twarzy.
Jeśli jednak masaże oraz techniki relaksacyjne przestają przynosić ulgę, to warto rozważyć leczenie stomatologiczne. W tym celu polecamy zgłosić się do specjalisty. Lekarz stomatolog może postawić dokładną diagnozę i dobrać optymalne leczenie (najczęściej z wykorzystaniem szyn relaksacyjnych). Pomoże to w pozbyciu się dolegliwości związanych z zaciskaniem i zgrzytaniem zębami.
W ramach ciekawostki możemy dodać, że ostatnio na popularności zyskuje metoda polegająca na wstrzyknięciu środka od lat wykorzystywanego w medycynie estetycznej, a mowa tu o toksynie botulinowej. Ten typ terapii wspomagającej powoduje czasowe upośledzenie, osłabienie napięcia mięśniowego.
Kogo dotyka bruksizm?
Nawykowe zgrzytanie zębami dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zjawisko bruksizmu zazwyczaj występuje w grupach szczególnie podatnych na stres z przedziału wiekowego 18-25. Jeśli zauważysz w swoim organizmie objawy wskazujące na to, że masz do czynienia z problemem bruksizmu, to polecamy rozpocząć obserwowanie swoich nawyków celem ustalenia przyczyny zgrzytania zębami.
Dodatkowo w miarę możliwości warto zacząć monitorować swój organizm w trakcie snu oraz wyeliminować lub zredukować źródła stresu. Oczywiście nie zapomnij o regularnych wizytach stomatologicznych, gdyż regularna profilaktyka to klucz do wczesnego zdiagnozowania bruksizmu.
Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej może bezpośrednio wpływać na ogólny stan zdrowia!