Czym jest bruksizm? Jak go leczyć?
Bruksizm to mimowolne zgrzytanie lub zaciskanie zębów, które wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, np. budzenie się rano z zaciśniętymi zębami, uczucie piasku na zębach, bóle głowy, spadek nastroju.
Przyczyną może być nieprawidłowy zgryz, wada postawy, stres, zaburzenia snu lub zaburzenia neurologiczne. Jeśli za schorzenie odpowiada wyłącznie przeszkoda w zgryzie pacjent otrzymuje od stomatologa deprogramator – specjalny aparat, który ustawia w optymalnej i wygodnej pozycji żuchwę oraz relaksuje cały układ zębów, szczęk i mięśni. Po ustabilizowaniu się pozycji żuchwy planowana jest przebudowa zębów tak, aby prawidłowo ze sobą współpracowały. Czasem wystarczy drobna korekta poprzez wymianę wypełnień, czasem konieczna jest większa przebudowa protetyczna. Jeśli natomiast bruksizm wywołują inne zaburzenia, konieczne są konsultacje z lekarzami innych specjalności (fizjoterapeuta, psycholog) oraz wdrożenie dodatkowej terapii.
Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe, dlatego tak ważne jest wczesne udanie się do specjalisty, który znajdzie przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednie leczenie.