Jak dbać o protezę zębową?
Proteza jest rozwiązaniem stosowanym u pacjenta z bezzębiem lub bezzębnym odcinkiem w jamie ustnej. Pozwala na odtworzenie dawnej estetyki uśmiechu i przywrócenie funkcjonalności narządu żucia. Jak dbać o protezę zębową, aby nie skracać jej żywotności?
Proteza zębowa – dlaczego warto o nią dbać?
Odpowiednie środowisko panujące w jamie ustnej odgrywa istotną rolę w profilaktyce chorób zębów i przyzębia. Dbałość o higienę tego obszaru to kluczowa kwestia. Nie inaczej jest w przypadku pacjentów protetycznych. Zaniechanie regularnego i dokładnego czyszczenia protezy może przyczynić się do rozwoju bakterii i stanów zapalnych w przestrzeni wewnątrzustnej.
U pacjentów, u których występuje częściowy brak uzębienia, niewystarczający poziom higieny jamy ustnej może doprowadzić do rozwoju próchnicy w uzębieniu resztkowym, a nawet do jego późniejszej utraty.
Bakterie są również odpowiedzialne za halitozę, czyli dolegliwość manifestującą się nieświeżym oddechem u pacjenta. Dzieje się tak ze względu na lotne związki siarki, które są produktem przemiany materii wspomnianych wcześniej drobnoustrojów rozkładających znajdujące się w ślinie substancje białkowe i resztki jedzenia.
Codzienna pielęgnacja protezy zębowej
Procedura czyszczenia protez nie jest skomplikowana, ale wymaga systematyki działania. W tym miejscu warto wspomnieć, iż wokół higieny protez zębowych krąży wiele mitów. Jeden z nich mówi o konieczności wkładania protezy zębowej na noc do szklanki z wodą. Nic bardziej mylnego.
Wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu bakterii i grzybów, dlatego praktyka ta jest kategorycznie odradzana. Do tego celu najlepiej sprawdza się specjalne pudełko do przechowywania protezy. Co ważne, nie ma powodu, aby wyjmować protezę z jamy ustnej na noc. Należy ją odkładać tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne. Wówczas priorytetem jest higiena przechowywania w szczelnym pojemniku.
Jak dbać o higienę protez zębowych?
Do tego celu najlepiej stosować dwustronne szczoteczki o miękkim włosiu, pozwalające na usunięcie resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc oraz nieabrazyjne preparaty do czyszczenia protez zębowych. Substancje ścierne w klasycznych pastach mogą uszkodzić powierzchnię protezy.
Efektywna higiena protez zębowych wymaga kompleksowego podejścia. Oprócz mechanicznego czyszczenia szczotką, kluczowe jest stosowanie specjalistycznych środków dezynfekujących: proszków i koncentratów.
Warto pamiętać, że powtarzalność wpływa na pozytywne rezultaty wykonywanych czynności. Ta zasada doskonale odzwierciedla się w higienie jamy ustnej. Dlatego też aby dokładnie usunąć resztki pokarmów, nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego i zachować uzupełnienie protetyczne w dobrym stanie na długie lata, należy traktować je jak własne zęby i myć po każdym posiłku.
Dodatkowe porady
Protezę ruchomą można dezynfekować również za pomocą domowych sposobów. Nie należy ich natomiast traktować jako zamienników profesjonalnej higieny uzupełnienia. Warto wykorzystać mieszankę łyżeczki sody oczyszczonej i łyżeczki octu połowie szklanki wody przegotowanej o temperaturze pokojowej. Po namoczeniu protezy w roztworze należy ją dokładnie wypłukać i wysuszyć.
Oprócz higieny jamy ustnej i przestrzegania wszystkich zaleceń przedstawionych przez lekarza protetyka, warto także zrezygnować z używek, które negatywnie wpływają nie tylko na środowisko jamy ustnej, ale przede wszystkim na homeostazę organizmu. Ponadto, kluczową rolę odgrywa dieta i zdrowy tryb życia.
Okresowe wizyty u dentysty
Protezy zębowe wymagają szczególnej pielęgnacji. Na ich powierzchni może gromadzić się kamień nazębny, który jest odpowiedzialny za powstawanie chorób dziąseł.
Oprócz odpowiedniej pielęgnacji ważne są również wizyty kontrolne u specjalisty, podczas których lekarz bada jamę ustną pacjenta i ocenia, czy nie wytworzył się żaden stan zapalny oraz weryfikuje na podstawie badania i zebranego wywiadu, czy proteza nie utraciła swojej funkcjonalności. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości specjalista może uznać za stosowne oddanie protezy zębowej do korekty, a nawet wymianę na nowe uzupełnienie.