Protezy zębowe na implantach – dlaczego warto je wybrać?
Rozwój współczesnej stomatologii umożliwia efektywne leczenie braków zębowych. W zależności od indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta oraz biorąc pod uwagę jego oczekiwania wizualne, specjalista może zaproponować różne metody odbudowy uzębienia. Proteza zębowa wsparta na implantach to skuteczny i polecany przez stomatologów sposób przywracający jamie ustnej pełną funkcjonalność.
Czym są protezy zębowe na implantach?
Zanim rozwinęła się implantologia, protezy zębowe mogły być wsparte na błonie śluzowej wyrostków zębodołowych lub na zębach własnych pacjenta. Obecnie odbudowa pełnego uśmiechu może odbywać się z wykorzystaniem wszczepionych do kości szczęki lub żuchwy implantów, które w sposób trwały zastępują korzenie utraconych zębów.
Protezy na implantach można podzielić na stałe lub ruchome. Pierwsze z nich są, jak sama nazwa wskazuje, przytwierdzone bez możliwości wyjmowania z jamy ustnej, natomiast protezy ruchome pacjent samodzielnie wyciąga w celach higienicznych.
U pacjentów bezzębnym odcinkiem wykorzystuje się odbudowy częściowe na implantach (mosty na implantach ), natomiast w przypadku bezzębia stosowana jest proteza całkowita stała lub ruchoma.
Zanim gotowe uzupełnienie znajdzie się w jamie ustnej pacjenta, musi odbyć się najważniejszy etap leczenia, czyli implantacja. Jest to zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym, podczas którego lekarz umieszcza w kości tytanową śrubę stanowiącą zamiennik korzenia utraconego zęba.
Po zakończonej procedurze i zaopatrzeniu rany, rozpoczyna się proces gojenia. Trwa on około 10 dni i kończy się wizytą kontrolną oraz ewentualnym zdjęciem szwów. Pacjent otrzymuje także tymczasowe uzupełnienie protetyczne, aby okres oczekiwania na docelową protezę nie wiązał się z dyskomfortem wynikającym z braków uzębienia.
Znacznie dłuższy jest etap osteointegracji implantu z ludzką kością – może potrwać nawet do 6 miesięcy. Po tym okresie odbywa się odsłonięcie powierzchni nośnej wszczepu. Lekarz przykręca śruby gojące. Jest to ostatnia chirurgiczna ingerencja w jamie ustnej pacjenta. Po tym etapie rozpoczyna się leczenie protetyczne. Najważniejsze jest pobranie wycisków lub skanów na podstawie których zostanie przygotowana dopasowana proteza zębowa.
Proteza całkowita na implantach – rozwiązanie w przypadku całkowitego braku zębów
Mocowanie protezy na implantach w przypadku bezzębia jest zalecaną praktyką i przynosi bardzo korzystne rezultaty zdrowotne dla pacjenta, ponieważ oddziaływanie implantów na kości szczęki i żuchwy zapobiega procesom ich zanikania.
W przypadku pacjentów z bezzębiem tradycyjne rozwiązania w postaci protez często są źródłem dyskomfortu wynikającego z otarć i przesunięć protezy w jamie ustnej.
Protezy na implantach to najnowocześniejsza metoda odbudowy uzębienia, dzięki której możliwe jest stabilne osadzenie uzupełnienia protetycznego w taki sposób, by należycie spełniało swoją rolę.
Protezy całkowite na implantach – zalety
Proteza na implantach pozwala na trwałą i estetyczną odbudowę brakujących zębów, przywracając pełną funkcjonalność narządu żucia oraz zapobiegając wadom zgryzu.
Jakie jeszcze korzyści przynosi implanto-protetyka?
- Stabilność i pewność mocowania – dzięki implantom, uzupełnienie jest mocno osadzone w jamie ustnej pacjenta, dzięki temu ryzyko wypadnięcia protezy podczas jej codziennego użytkowania zostaje wyeliminowane.
- Przeciwdziałanie resorpcji kości – implanty stomatologiczne stymulują tkankę kostną w szczęce i żuchwie, co przeciwdziała zanikowi kości, do którego dochodzi w przypadku utraty zębów.
- Wysoki komfort noszenia – proteza na implantach nie podrażnia dziąseł i nie przesuwa się w jamie ustnej.
- Estetyka uśmiechu i subtelny efekt – uzupełnienie protetyczne wsparte na wszczepach śródkostnych imituje naturalne zęby pacjenta.
Kto może skorzystać z protez na implantach
Protezy na implantach są przeznaczone dla pacjentów z bezzębiem, w przypadku pojedynczej luki zębowej wykonywane są korony na implantach , a u osób z bezzębnym odcinkiem w łuku mosty na implantach.
Jakie warunki powinny zostać spełnione, aby osadzenie protezy na implantach było możliwe?
Podczas pierwszej konsultacji lekarz ocenia stan jamy ustnej i struktur kostnych na podstawie zdjęcia radiologicznego trójwymiarowego – zdjęcia tomograficznego oraz zbiera wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, takich jak choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia, czy też nowotwory.
Protezy zębowe na implantach to rozwiązanie, które pozwala pacjentom odzyskać komfort życia i estetykę naturalnego uśmiechu. Dzięki swej stabilności protezy te są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych protez ruchomych. Ich trwałość, wygoda podczas codziennego użytkowania oraz pozytywny wpływ na tkankę kostną to tylko wybrane zalety skłaniające do skorzystania z tej nowoczesnej i obecnie zalecanej przez specjalistów protetyki metody leczenia.