Leczenie kanałowe zęba krok po kroku
Leczenie kanałowe zęba pozwala rozpoznać i zwalczyć zapalenie miazgi zęba, martwicy czy też stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych. Wskazaniem do leczenia kanałowego jest między innymi silny ból zęba, który narasta nocą i wskutek ekspozycji na wyższą lub niższą temperaturę, np. podczas spożywania posiłków lub napojów. Endodoncja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, przez co też Pacjenci nie muszą obawiać się dyskomfortu.
Co to jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe nazywane jest także leczeniem endodontycznym i należy je przeprowadzać wtedy, gdy miazga zębowa, wypełniająca komorę oraz kanały zęba, ulegnie zapaleniu lub martwicy. W takiej sytuacji usuwa się ją, a następnie zastępuje specjalnymi materiałami wypełniającymi. Wypełnienie endodontyczne wykonuje się w przypadku:
- zaawansowanej próchnicy,
- konieczności ponownego leczenia kanałowego,
- destrukcji zęba wskutek urazu zęba.
O tym, że w kanałach zęba pojawił się zaawansowany stan zapalny miazgi, mogą świadczyć charakterystyczne dolegliwości bólowe. Są one pulsujące, samoistne i pojawiają się również w nocy. Przerwy pomiędzy takimi atakami bólu z reguły są bardzo krótkie, a niekiedy nie ma ich nawet wcale. Inaczej to jednak wygląda w przypadku przewlekłego zapalenia miazgi, które może przebiegać bez żadnych objawów. Dlatego regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są niezwykle ważne. Dzięki temu można uniknąć usunięcia zęba. Na czym polega leczenie kanałowe?
Przebieg leczenia kanałowego
W pierwszym etapie leczenie zębów opiera się na wykonaniu tomografii komputerowej , aby możliwe było uzyskanie dokładniejszych informacji o tym, jak rozległy jest stan zapalny miazgi, jak wyglądają korzenie zęba i ile z nich wymaga leczenia kanałowego. W kolejnym kroku, kiedy okaże się, że nie ma innej opcji jak konieczność leczenia kanałowego, stomatolog zakłada pacjentowi koferdam, aby odizolować ząb od środowiska jamy ustnej.
Leczenie kanałowe polega na usunięciu bakterii z korzeni zęba przy użyciu precyzyjnych narzędzi, oczyszczeniu wnętrza korzenia, a następnie szczelnym jego wypełnieniu specjalnym materiałem. Stosowane w naszej klinice mikroskopy stomatologiczne pozwalają lekarzowi wykonywać różne skomplikowane czynności i obserwować je w bardzo dużym powiększeniu. Posługując się tego rodzaju sprzętem, można bezbłędnie odnaleźć wszystkie kanały, ocenić ich długość i kształt, zlokalizować ewentualne przeszkody lub uszkodzenia, idealnie opracować kanały, a następnie dokładnie i szczelnie je wypełnić. Całość leczenia przeprowadzana jest w koferdamie, czyli specjalnej gumie, która izoluje ząb od śliny, wody. Dzięki temu przeprowadzone leczenie jest bezpieczne, komfortowe.
W następnym etapie leczenie endodontyczne polega na przygotowaniu kanałów korzeniowych do wypełnienia. W tym celu dentysta usuwa zmienioną chorobowo miazgę. Kolejnymi czynnościami jest określenie długości kanału (przy pomocy linijki endodontycznej albo endometru)Tak przygotowany kanał jest płukany i oczyszczany środkami antyseptycznymi. Dzięki temu likwidowane są wszelkie bakterie, które przyczyniły się do zainfekowania miazgi zębowej.
Po opracowaniu kanału dentysta przystępuje do jego wypełnienia. Chodzi tutaj o usunięcie miazgi i zastąpienie tkanki zębowej specjalnym materiałem wypełniającym. Robione to jest bardzo dokładnie. Co istotne, kanał zęba musi być szczelnie wypełniony. Sprawdzane to jest przy pomocy zdjęcia RTG na każdym etapie leczenia.
Ostatnim etapem leczenia kanałowego, w przypadku zęba, w którym pojawiło się zapalenie miazgi, jest jego zamknięcie. Następnie przeprowadza się proces odbudowy korony zęba przy pomocy odpowiednio dobranego wypełnienia lub w przypadku mocno zniszczonego zęba planowana jest odbudowa protetyczna.
Zalecenia po leczeniu kanałowym
W dniu leczenia i przez kilka najbliższych dni Pacjent może odczuwać dyskomfort ze strony leczonego zęba. Zależy to od stopnia zainfekowania zęba. Objawy te są normalne. W tym czasie może być również odczuwalna tkliwość na nacisk, wtedy zalecane jest uniknie jedzenia bardzo twardych potraw lub wymagających intensywnego żucia. Wśród innych zaleceń wymienić można jeszcze dbanie o odpowiedni poziom higieny w jamie ustnej oraz unikanie obciążeń. Konieczną praktyką są regularne wizyty kontrolne u stomatologa po leczeniu kanałowym oraz wykonywanie zdjęc RTG co pół roku