Opuchnięte i bolące dziąsło — co może być przyczyną?
W jamie ustnej ważne jest nie tylko dbanie o zdrowy i piękny uśmiech, ale także o higienę przyzębia, które składa się z tkanek otaczających i utrzymujących zęby. Przewlekłe zapalenie dziąseł jest chorobą, którą określa się także mianem paradontozy. Jest to bardzo poważna zmiana chorobowa, która wymaga leczenia stomatologicznego, bo z czasem może zacząć dochodzić do samoistnego wypadania zębów. Stanem, który poprzedza jej pojawienie się, są krwawiące i spuchnięte dziąsła. Jeśli tylko takie objawy się pojawią, należy niezwłocznie udać się do dentysty, aby zachować zdrowe dziąsła i ogólne zdrowie jamy ustnej.
Obrzęk dziąseł — przyczyny
Najczęstsze przyczyny opuchniętych dziąseł związane są z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Wiele osób pomija między innymi nitkowanie zębów. A trzeba jasno powiedzieć, że ma ono ogromne znaczenie w aspekcie płytki nazębnej, która gromadzi się w przestrzeniach międzyzębowych i na dziąsłach. Poza tym są to miejsca niedostępne dla szczoteczki.
Co istotne, stan zapalny dziąseł może wynikać z niestarannego mycia zębów i to przez zbyt krótki czas. Ponadto miękkie szczoteczki do zębów są nieefektywne, ponieważ nie są one w stanie usunąć płytki nazębnej. Aby zachować prawidłową higienę jamy ustnej, należy zadbać o właściwą technikę szczotkowania zębów.
Do obrzęku dziąseł doprowadzają również choroby przyzębia, jak paradontoza, a także zmiany hormonalne. Ponadto istotne znaczenie w tej kwestii mają infekcje jamy ustnej, które powstają w wyniku osłabionej odporności.
Opuchnięte dziąsła — leczenie dolegliwości
Jak leczyć opuchnięte dziąsła? Przede wszystkim po zauważeniu występowania takiego problemu należy udać się do specjalisty. Samo leczenie nie jest z reguły trudne, jeżeli w porę się zareaguje. Z kolei bagatelizowanie choroby może przyczynić się do tego, że opuchlizna dziąseł zacznie się powiększać i wywoła inne choroby. Najistotniejszą kwestią jest poprawa higieny jamy ustnej. Należy zęby nie tylko szczotkować, ale także nitkować, a po wszystkim stosować preparaty do płukania jamy ustnej.
W leczeniu opuchniętych dziąseł, jeśli jest to już bardziej rozwinięty stan zapalny, wykorzystuje się środki farmakologiczne, jak antybiotyki. W przypadku stwierdzenia chorób układu immunologicznego również można wykorzystać tę metodę. Niekiedy stomatolodzy wykorzystują profesjonalne oczyszczanie w gabinecie dentystycznym. W tym celu wykonuje się skaling, piaskowanie i chirurgiczne zabiegi przyzębia.
Jak dbać o higienę jamy ustnej po leczeniu?
Przyczyną obrzęku dziąseł bardzo często jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Dlatego tak istotne jest to, aby wiedzieć, jak szczotkować zęby, pamiętać o ich nitkowaniu i regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego. Specjalista może w porę zauważyć zmiany, których gołym okiem nie da się dostrzec. To pozwoli w porę zareagować i uchronić uzębienie.