Leczenie zębów bez bólu – nowoczesne metody znieczuleń dostępne u stomatologa
czas czytania: 5 minut
Wizyta u stomatologa bez bólu i stresu? Tak! W dzisiejszych czasach jest to nie tylko możliwe, ale wręcz staje się obowiązującym standardem leczenia. Współczesna stomatologia ma do zaoferowania wiele różnych technik i substancji do znieczulania, dzięki którym pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu podczas zabiegu. Leczenie zębów nie musi zatem kojarzyć się z nieprzyjemnymi odczuciami. Jakie są dostępne metody znieczuleń? Czy są bezpieczne? Czy każdy pacjent może z nich skorzystać? Tego dowiecie się z naszego artykułu.
Typy znieczulenia – ogólne i miejscowe
W leczeniu stomatologicznym istnieją dwa podstawowe typy znieczuleń: ogólne i miejscowe. Zazwyczaj stosuje się znieczulenie miejscowe, które podaje stomatolog przeprowadzający zabieg. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których potrzebne jest wykonanie znieczulenia ogólnego<, czyli narkozy. Takie znieczulenie wymaga obecności anestezjologa.
Znieczulenie ogólne stosuje się w następujących przypadkach:
– gdy pacjent, mimo zapewnień lekarza ma poważne obawy przed zabiegiem w znieczuleniu miejscowym, a wysoki poziom stresu może negatywnie wpłynąć na przebieg leczenia;
– alergie i uczulenia na substancje podawane w znieczuleniu miejscowym;
– niepełnosprawność pacjenta uniemożliwiająca współpracę z lekarzem podczas zabiegu;
– rozległość procedury leczenia.
Zwykle jednak w leczeniu stomatologicznym stosuje się znieczulenie miejscowe, które nie wymaga dodatkowych procedur i obecności innych specjalistów.
Rodzaje znieczulenia miejscowego
Znieczulenie miejscowe podawane jest przez stomatologa przeprowadzającego zabieg. Procedura znieczulania zwykle trwa krótko i niweluje odczuwanie bólu u pacjenta. Znieczulenie podawane jest miejscowo, a zatem precyzyjnie w obszar postępowania zabiegowego i otaczających tkanek. Znieczulenie miejscowe jest również całkowicie bezpiecznie, o ile oczywiście nie występują żadne przeciwwskazania do jego wykonania. Stosuje się je zarówno w leczeniu zachowawczym, jak też implantologicznym czy chirurgicznym.
Wyróżniamy cztery podstawowe rodzaje znieczuleń miejscowych:
1. Znieczulenie powierzchniowe polega na nałożeniu na powierzchnię śluzówki żelu lub sprayu znieczulającego. Taka forma znieczulenia stosowana jest przede wszystkim podczas krótkich i powierzchownych zabiegów w obrębie tkanek miękkich. Częste jest także zastosowanie tej metody przed wkłuciem igły.
2. Znieczulenie nasiękowe to procedura, w której lekarz wprowadza igłę dość płytko w okolicę zęba i stamtąd znieczulenie przedostaje się do znieczulanych tkanek. Znieczulenie to pozwala na wyłączenie czucia na niewielkim obszarze. Zdarza się, że pacjent nawet nie zauważa, że takie znieczulenie już działa.
3. Znieczulenia śródwięzadłowe to znieczulenie podawane w szparę ozębnej. Technika ta pozwala na precyzyjne wyłączenia czucia w obrębie jednego zęba i sprawdza się przede wszystkim w trakcie leczenia zachowawczego.
4. Znieczulenie przewodowe – polega na podaniu znieczulenia w okolicy nerwów zaopatrujących dany obszar. Ten rodzaj znieczulenia zna każdy pacjent, który był choć raz znieczulany przed leczeniem zębów lub przed zabiegiem usunięcia zęba w bocznym odcinku żuchwy. Występuje po nim m. in. charakterystyczne drętwienie wargi dolnej i bródki oraz języka.
Obecnie stosowane leki znieczulenia miejscowego zapewniają komfort przeprowadzanych procedur. Trzeba jednak podkreślić, że znieczulenie miejscowe likwiduje odczuwanie bólu oraz temperatury, nie znosi natomiast czucia głębokiego, takiego jak uczucie ucisku lub rozpierania, które może pojawić się, chociażby w trakcie zabiegu ekstrakcji zęba.
Znieczulenie komputerowe – przebój nowoczesnej stomatologii
Z myślą o pacjentach, dla których zastosowanie igieł wiąże się z ogromnym stresem, stworzono techniki, które mogą go znacznie ograniczać. Dla przykładu, coraz częściej w gabinetach stomatologicznych oferowane jest tzw. znieczulenie komputerowe. Podawanie znieczulenia w tej technice jest regulowane przez specjalne urządzenie, które odpowiednio dobiera ciśnienie, redukując nieprzyjemne odczucia do zera.
Jednym z takich urządzeń, stosowanych w naszej klinice jest Wand-STA – sterowany komputerowo, ekspercki system do bezbolesnego podawania znieczuleń miejscowych. Nowoczesna aparatura pozwala lekarzowi na precyzyjne dawkowanie preparatu, zaś końcówka robocza Wand (ang. różdżka) zapewnia delikatne, niemal niewyczuwalne dla pacjenta podanie znieczulenia.
Dzięki temu skuteczne znieczulenie jest dla pacjenta zaledwie neutralnym, często niezauważalnym doznaniem. Wand-STA umożliwia lekarzowi stosowanie również takich technik znieczulenia, gdzie znieczulony jest tylko jeden, wybrany ząb, a tkanki miękkie – wargi, policzek, język – zachowują pełną sprawność. Pacjent po wyjściu z gabinetu, może normalnie jeść, mówić, śmiać się i wrócić do swoich codziennych zajęć.
Znieczulenie a bezpieczeństwo pacjenta, przeciwwskazania do wykonania znieczuleń
Stosowanie znieczulenia miejscowego jest całkowicie bezpieczne dla pacjentów, choć oczywiście nie wszyscy pacjenci mogą z niego skorzystać. Istnieje lista przeciwwskazań, z czego najważniejsze są alergie na sam środek znieczulający miejscowo lub substancje konserwujące zawarte w leku.
Należy też pamiętać, że w składzie substancji znieczulenia miejscowego znajdują się środki zwężające naczynia krwionośne. Mają one zmniejszyć przenikanie środka znieczulającego do tkanek, krwawienie podczas zabiegu, wydłużyć czas działania znieczulenia oraz zmniejszyć ich toksyczność. Należą do nich, np. adrenalina, noradrenalina i epinefryna.
Przeciwwskazania lub ograniczenia do stosowania wyżej wymienionych środków naczyniozwężających występują w przypadku chorób przewlekłych, takich jak:
- nadczynność tarczycy,
- astma oskrzelowa,
- cukrzyca,
- miażdżyca,
- wady i choroby serca,
- niewydolność krążenia,
- zaburzenia czynności nerek,
- jaskra,
- epilepsja,
- choroby przebiegające z hipertermią.
U pacjentów, którzy cierpią na powyższe schorzenia, leki zawierające wysokie stężenie wazokonstryktorów należy stosować z odpowiednią ostrożnością. Oczywiście, istnieje możliwość użycia w procesie leczenia leków, które nie mają substancji naczyniozwężających w swoim składzie. Dobranie właściwego i bezpiecznego rozwiązania dla każdego pacjenta jest możliwe dzięki dokładnemu, indywidualnemu wywiadowi, który lekarz przeprowadza każdorazowo przed rozpoczęciem leczenia.
Natomiast zdania dotyczące środków znieczulających miejscowo z dodatkiem substancji naczyniozwężających u kobiet w ciąży są podzielone. Część specjalistów uważa, że tak niewielka ilość wazokonstryktorów, jaka znajduje się w substancjach znieczulających, nie ma znaczenia klinicznego i można je stosować u ciężarnych.
Podsumowując, współczesna stomatologia oferuje bogaty wachlarz nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie znieczuleń, dzięki czemu może zapewnić pacjentom bezbolesne leczenie zębów. Dotyczy to zarówno prostych zabiegów stomatologii zachowawczej, jak też poważniejszych procedur implantologicznych czy chirurgicznych. Można zatem całkowicie zapomnieć o traumatycznych przeżyciach u dentysty sprzed kilkudziesięciu lat i zaufać nowoczesnej stomatologii.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub umów wizytę. Zapraszamy do kliniki bez bólu!