zjedź w dół

Próchnica zębów — przyczyny, objawy, leczenie

Zdrowy i piękny uśmiech w dużym stopniu wpływa na samopoczucie człowieka. Niestety, zarówno dzieci, jak i dorośli nie zawsze wiedzą, jak właściwie dbać o higienę jamy ustnej. Efektem tego są pojawiające się objawy próchnicy. Nieleczona próchnica zęba prowadzić może nie tylko do jego ekstrakcji, ale także do poważnych zmian w całym organizmie. Bakterie i toksyny bakteryjne z ubytków mają wpływ między innymi na choroby serca, nerek, choroby laryngologiczne i okulistyczne, alergie, nadciśnienie czy choroby układu pokarmowego. Dlatego warto podejmować leczenie próchnicy już na początkowym etapie jej rozwoju, aby uniknąć przykrych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Jak wygląda próchnica zęba?

Na początku należy wyraźnie podkreślić, że próchnica jest najbardziej powszechną chorobą zakaźną. Proces próchnicy wywoływany jest przez kwasy wytwarzane przez bakterie znajdujące się w płytce nazębnej, które uszkadzają strukturę zęba.

Płytka nazębna to lepka warstwa, którą tworzą białka znajdujące się w ślinie po przemianie pozostałości słodkich pokarmów w jamie ustnej. Podczas procesu przemiany wytwarzane są także kwasy organiczne, które zmieniają niekorzystnie pH jamy ustnej, tworząc tym samym kwaśne środowisko, idealne do rozwoju demineralizacji szkliwa.

W przypadku pojawienia się pierwszych oznak próchnicy — białych plamek na zębie — należy udać się do stomatologa, ponieważ jest to sygnał, że zaczęła rozwijać się próchnica. Należy systematycznie leczyć najdrobniejsze ubytki, aby uchronić się przed koniecznością wykonania poważniejszych zabiegów w przyszłości. Gdy tylko zauważysz lub odczujesz zmianę próchnicową, nie zwlekaj z wizytą u dentysty.

Niestety próchnica zęba bardzo rzadko jest dostrzegana w tym stadium, przez co rozwija się dalej i niszczy coraz bardziej szkliwo zęba, zębinę i dociera do miazgi. W trakcie tego procesu stopniowo biała plamka zaczyna ciemnieć pod wpływem substancji zawartych w jedzeniu.

Przyczyny próchnicy zębów

Próchnica na zębach wywoływana jest najczęściej przez cukry, aczkolwiek nie robią tego w sposób bezpośredni. Cukry proste i dwucukry szybko przekształcają się w kwas, i to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za próchnicę. Inną przyczyną jest długość jedzenia. Oczywiście, dokładne przeżucie pokarmu wpływa pozytywnie na układ trawienny, jednak nie służy jamie ustnej. Długie przetrzymywanie jedzenia w ustach sprawia, że pH się obniża, a resztki jedzenia osadzają w szczelinach międzyzębowych, co prowadzi do rozwoju bakterii próchnicowych.

Próchnica na zębach ma także związek z niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zęby powinno się szczotkować minimum dwa razy dziennie i przez około trzy minuty. Niestety, ale ta zasada nie jest przestrzegana nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. Ponadto często zapominamy o regularnych wizytach u stomatologa.

Próchnica zęba — objawy

Pierwsze objawy próchnicy to przede wszystkim pojawiające się przebarwienia zębów. Przyjmują one postać białych lub brązowych plamek. Wskutek działania bakterii zaczynają się one coraz bardziej rozwijać. Następnie pojawia się ubytek, który z czasem się powiększa. W początkowej fazie próchnica zęba jest bezbolesna. Ból natomiast pojawia się, gdy zajęte zostają głębsze tkanki, co powoduje ich nadwrażliwość.

Próchnica zębów — leczenie

Próchnica zębów jest możliwa do powstrzymania dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej, wykluczeniu z diety cukrów i przekąsek między posiłkami, Zaleca się używanie szczoteczek elektrycznych, magnetycznych. Odpowiednie produkty do codziennej higieny pomoże CI dobrać stomatolog. Gdy dojdzie jednak do uszkodzenia szkliwa i powstanie ubytek w zębie, najczęściej zakładane jest wypełnienie zwane również plombą. . W przypadku zajęcia miazgi zębowej najczęściej stosowane jest leczenie kanałowe. W najbardziej zaawansowanym stadium może się jednak okazać, że niezbędna jest ekstrakcja zęba. Warto więc zwrócić uwagę na profilaktykę i regularnie udawać się do dentysty na kontrolę, a także przeprowadzać regularne wizyty higienizacji w gabinecie.