zjedź w dół
Baza Wiedzy

Spełnić marzenie o pięknym uśmiechu – możliwości stomatologii estetycznej

Ten artykuł przeczytasz w 4 minuty

Stomatologia to dziś o wiele więcej niż tylko leczenie zębów. W odpowiedzi na wyzwania współczesności i potrzeby pacjentów, znacząco rozwinęła się w ostatnich latach jako dziedzina estetyczna i kosmetyczna. Dzięki nowoczesnym technologiom stomatolodzy są w stanie spełnić marzenia o pięknym uśmiechu, w sytuacji, gdy natura poskąpiła nam idealnego uzębienia. Hollywoodzki uśmiech nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla gwiazd ekranu – może go uzyskać każdy, kto skorzysta z usług stomatologii estetycznej.

 

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna zajmuje się przywracaniem pięknego uśmiechu oraz harmonijnych rysów twarzy. Wykorzystuje możliwości różnych dziedzin stomatologii, aby odtworzyć prawidłową funkcjonalność uzębienia, ze szczególnym uwzględnieniem efektów estetycznych. Leczenie może ograniczać się do pojedynczych zabiegów likwidujących drobne defekty lub obejmować szereg działań w ramach kompleksowego planu.

 

 

Po pierwsze: higienizacja

Podstawą dla stworzenia i utrzymania pięknego uśmiechu jest profesjonalna higienizacja zębów. Powinna ona poprzedzać zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, a także należy ją wykonywać regularnie po leczeniu, aby zachować jego efekty. W ramach zabiegów profilaktycznych wykonuje się scaling oraz piaskowanie zębów. Scaling to profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowych scalerów. Piaskowanie polega natomiast na usunięciu wszelkich osadów i przebarwień. Używa się do tego nowoczesnych, delikatnych piaskarek, które nie tylko oczyszczają zęby, ale także polerują je i wzmacniają dzięki zawartym w piasku specjalistycznym składnikom. Regularnie wykonywana higienizacja w gabinecie stomatologicznym zapobiega chorobom zębów i dziąseł, a także przywraca zębom naturalny kolor i blask. Często już sam zabieg higienizacji daje efekt znacznej poprawy estetyki uśmiechu.

 

Wybielanie zębów

Jednym z najpopularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Nasz uśmiech z biegiem czasu traci biel i blask. Wpływają na to procesy zachodzące naturalnie w szkliwie, ale także złe nawyki żywieniowe czy stosowanie używek. Na szczęście śnieżnobiały uśmiech jest dzisiaj łatwo osiągalny dzięki nowoczesnym metodom wybielania. Należy pamiętać, że wybielanie zębów należy wykonywać w gabinecie stomatologicznym i pod opieką specjalisty. Tylko wówczas daje ono gwarancję bezpieczeństwa oraz satysfakcjonujących efektów. Zabieg wybielania daje możliwość rozjaśnienia zębów o kilka odcieni. Najczęściej stosuje się dwie metody wybielania: gabinetową oraz nakładkową. Metoda gabinetowa to jednorazowy zabieg, polegający na nałożeniu na zęby odpowiedniego żelu, a następnie aktywowaniu go światłem lampy wybielającej. Procedura trwa około godziny, a efekty widoczne są od razu. Metoda nakładkowa polega na aplikacji specjalnego żelu wybielającego do silikonowych nakładek, które wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Nakładki z żelem umieszcza się na zębach na ściśle określony czas, według zaleceń. Efekt wybielania nakładkowego pojawia się stopniowo wraz z czasem użytkowania. Najbardziej skuteczną i polecaną przez specjalistów procedurą jest łączenie obu metod: zastosowania wybielania gabinetowego, a następnie nakładkowego dla wzmocnienia i utrzymania efektu.

 

Wypełnienia kosmetyczne

W przypadku zębów nierównych, pękniętych czy ukruszonych doskonale sprawdza się bonding, czyli wypełnienia kosmetyczne. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych materiałów kompozytowych wypełnienia są nieodróżnialne od naturalnego szkliwa pacjenta. Bonding pozwala na korektę kształtu i długości zębów czy likwidację szpar, dzięki czemu możliwe jest wyrównanie i modelowanie uśmiechu. Odbudowa kompozytowa jest zabiegiem mało inwazyjnym i można ją wykonać nawet podczas jednej wizyty. Wypełnienia są niezwykle trwałe, zapewniając komfort i estetyczny efekt na lata.

 

Licówki i korony porcelanowe

Licówki i korony porcelanowe to rozwiązania z zakresu protetyki stomatologicznej. Licówki, będące cienkimi płatkami porcelany, stosuje się na przednie zęby w celu ukrycia defektów kosmetycznych, takich jak szpary pomiędzy zębami, przebarwienia, odróżniające się wypełnienia, nierówne ustawienie zębów, złamania szkliwa lub ubytki, niedorozwój szkliwa i zębiny. Licówki po zacementowaniu tworzą bardzo trwałe połączenie z tkankami zęba, dając komfort użytkowania. Ponadto licówki doskonale imitują naturalne szkliwo stając się nieodróżnialne od pozostałych zębów. Przy odbudowywaniu mocno zniszczonych zębów stosuje się korony protetyczne. Koronę osadza się na wcześniej przygotowanych zębach żywych lub martwych. Są one niezwykle wytrzymałe i zapewniają naturalny wygląd, gdyż porcelana doskonale odwzorowuje szkliwo.

 

Cyfrowe projektowanie uśmiechu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zabiegi stomatologii estetycznej mogą być elementem szerszego planu leczenia. Dzięki najnowocześniejszej technologii można dziś zaprojektować uśmiech i zwizualizować efekty leczenia przed jego rozpoczęciem. Technika ta pozwala zaprojektować uśmiech w pełni zintegrowany z fizycznymi cechami twarzy pacjenta, jego mimiką, a nawet osobowością. Na bazie szczegółowej diagnostyki stomatologicznej oraz komputerowej analizy proporcji i symetrii twarzy, tworzony jest tzw. mock-up, czyli model nowego uśmiechu. Jeśli symulacja spełnia oczekiwania pacjenta, opracowywany jest szczegółowy plan leczenia, obejmujący zabiegi stomatologii estetycznej, a często także implantologii czy ortodoncji.

 

Uzyskanie pięknego uśmiechu jest dzisiaj łatwiejsze niż sądzisz. Umów się na konsultację do naszych specjalistów i skorzystaj z szerokiej oferty zabiegów stomatologii estetycznej w naszej klinice. Zapraszamy!