Choroba okluzyjna – jak ją rozpoznać i wyleczyć?
Zgrzytanie i ścieranie zębów, napięcie mięśni twarzy i szczęki, nawracające bóle głowy oraz karku – brzmi znajomo? Zwykle nie łączymy ze sobą tych objawów, przez co trudno ustalić ich przyczynę i podjąć skuteczne leczenie. Tymczasem dolegliwości mogą świadczyć o chorobie okluzyjnej – jednym z najpowszechniejszych schorzeń stomatologicznych, i jednocześnie – co przyznają specjaliści – najrzadziej leczonych.
Co to jest okluzja?
Okluzja w terminologii stomatologicznej oznacza kontakt (właściwe ułożenie, stykanie się) zębów łuku górnego i dolnego. Prawidłowa okluzja, czyli odpowiednie zwarcie górnych i dolnych zębów jest równoznaczna z harmonijnym zgryzem. Natomiast wszelkie odchylenia i nieprawidłowości nie tylko wpływają negatywnie na estetykę uśmiechu, ale mogą też prowadzić do choroby okluzyjnej i objawiać się nieprzyjemnymi dolegliwościami.
Czym jest choroba okluzyjna?
Choroba okluzyjna (inaczej: okluzja urazowa, zgryz urazowy) polega na zaburzeniu funkcji układu żucia, spowodowanym nieprawidłowym kontaktem zębów górnej i dolnej szczęki. Innymi słowy, nieprawidłowa okluzja powoduje niewłaściwą pracę stawów żuchwowo-skroniowych, stałe napięcie mięśni twarzy oraz ścieranie i niszczenie zębów, co z kolei wpływa na ogólny stan zdrowia. Choroba okluzyjna często objawia się bólami głowy, karku, a nawet całego kręgosłupa. Powoduje także szereg problemów jamy ustnej, jak na przykład rozwój paradontozy i innych chorób przyzębia, prowadząc z czasem do utraty zębów.
Jakie są objawy choroby okluzyjnej?
Choroba okluzyjna daje szereg objawów zarówno w samej jamie ustnej, jak i w obrębie twarzoczaszki, głowy, a nawet kręgosłupa. Uważa się, że wiele bólów głowy uznawanych za migrenowe mają swoje podłoże w chorobie okluzyjnej i wynikają ze stałego napięcia mięśni twarzy oraz zmian w stawach skroniowo-żuchwowych.
Najczęstsze objawy choroby okluzyjnej to:
- ból zębów
- ból zębów przy nagryzaniu
- dyskomfort podczas żucia
- zgrzytanie zębów
- ścieranie się zębów i odkruszanie uzupełnień protetycznych
- nadwrażliwość zębów
- rozsunięte i wychylone do przodu zęby
- obniżenie linii dziąseł
- odgłos „trzeszczenia”, wrażenie „przeskakiwania” w stawie żuchwowo-skroniowym
- uczucie napięcia i zmęczenia mięśni twarzy, czasem drętwienia
- bóle stawów żuchwowo-skroniowych
- bóle głowy
- bóle szyi, karku, kręgosłupa
Jeśli obserwujesz u siebie choć część z tych objawów, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa. W przeciwnym wypadku dolegliwości mogą się nasilać, a z czasem prowadzić do poważnych konsekwencji dla Twojego zdrowia.
Diagnozowanie choroby okluzyjnej
W Berezowscy Dental Clinic przeprowadzamy pełną diagnostykę pod kątem rozpoznawania choroby okluzyjnej. Może się ona składać z kilku elementów:
- szczegółowy wywiad z pacjentem na temat odczuwanych dolegliwości
- badanie periodontologiczne
- badanie z użyciem mikroskopu
- badanie stawów żuchwowo-skroniowych za pomocą USG
- badanie rentgenowskie
- badanie przy użyciu tomografu 3D
- wykonanie specjalistycznych zdjęć i analiza ustawienia zębów w różnych sytuacjach
- analiza zgryzu na podstawie wycisków
- analiza estetyczna uśmiechu przy użyciu technologii komputerowej
Leczenie choroby okluzyjnej
W przypadku zdiagnozowania choroby okluzyjnej lekarz prowadzący opracowuje kompleksowy plan leczenia, który jest indywidualnie dopasowany do potrzeb pacjenta. Leczenie polega przede wszystkim na korekcji uzębienia< i usunięciu wszystkich potencjalnych czynników mogących zaburzać prawidłowe zamykanie szczęki. W tym celu szlifuje się zęby oraz poprawia istniejące wypełnienia. Niejednokrotnie jednak choroba okluzyjna wymaga poważniejszych zabiegów chirurgicznych czy korekty zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego. Warunkiem powodzenia leczenia jest często współpraca lekarzy kilku różnych specjalności, np. chirurga, ortodonty, implantologa czy protetyka. W Berezowscy Dental Clinic wszystkie zabiegi przeprowadzane są przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, przez doświadczonych specjalistów, w komfortowym i bezbolesnym znieczuleniu.Efektem leczenia jest ustąpienie dolegliwości bólowych, odzyskanie komfortu żucia i poprawa stanu uzębienia, a także relaksacja mięśni. Przekłada się to w dalszej kolejności na ogólną poprawę samopoczucia, jakości snu i stanu zdrowia pacjenta.Jeśli obserwujesz u siebie objawy choroby okluzyjnej, umów się na wizytę konsultacyjną w naszej klinice. Pomożemy zdiagnozować problem i dobrać najlepsze metody leczenia, tak abyś mógł cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Zapraszamy do kontaktu.