Czym jest paradontoza?
Paradontoza jest chorobą przyzębia, czyli struktur otaczających zęby, wynikającą najczęściej z długotrwałego stanu zapalnego tkanek.
Główne przyczyny stanu zapalnego to:
- niewystarczająca higiena jamy ustnej – na powierzchni zębów przy granicy z dziąsłami gromadzi się płytka nazębna, która z czasem przekształca się w kamień nazębny, będący siedliskiem bakterii. Nieusuwanie kamienia i rozwój bakterii przyczyniają się do powstania i rozwoju paradontozy.
- uwarunkowanie genetyczne – parodontoza rozwija się częściej u osób, które posiadają geny decydujące o nadmiernej produkcji białka uczestniczącego w reakcjach zapalnych.
Pierwsze objawy choroby to: nieświeży oddech, zaczerwienienie dziąseł, lekki obrzęk dziąseł lub krwawienie przy szczotkowaniu. Zaawansowana paradontoza to stan, w którym następuje uszkodzenie przyzębia za sprawą kamienia wnikającego coraz głębiej pod dziąsła. Kieszonki dziąsłowe powiększają się, a bakterie zaczynają przenikać do korzeni zębów i kości szczęki. Charakterystyczne objawy dla tego etapu, to: odsłonięte szyjki zębowe optyczne wydłużenie zębów (dziąsła cofają się) rozchwianie zębów i ich wypadanie, ubytki kości wokół zębów.
W profilaktyce parodontozy samo mycie zębów i dbałość o higienę jamy ustnej mogą okazać się niewystarczające. Konieczne są regularne zabiegi higienizacyjne.