Wybielanie zębów – co warto wiedzieć?
Czas czytania: 6 minut
Wybielanie zębów jest obecnie jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Każda osoba dbająca o wygląd marzy o pięknym, białym uśmiechu, który dodaje uroku i pewności siebie. Niestety z upływem lat nasze zęby tracą naturalną biel i blask, ciemnieją na skutek ścierania szkliwa i odkładania się barwnika w zębinie. Sami również często przyczyniamy się do powstawania przebarwień poprzez spożywanie nadmiernej ilości kawy i herbaty czy palenie papierosów. Na erozję szkliwa wpływają także kwasy, zawarte na przykład w owocach cytrusowych. Jednak dzięki zabiegowi wybielania możemy dziś bez problemu osiągnąć biały i olśniewający uśmiech.
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?
Prawidłowo przeprowadzony proces wybielania pod kontrolą stomatologa jest bezpieczny dla zębów i dziąseł. Niebezpieczne mogą być natomiast samodzielne próby wybielania przy użyciu niesprawdzonych preparatów czy past wybielających domowej roboty, przygotowanych na przykład na bazie cytryny czy sody oczyszczonej. Tego typu metody mogą nie tylko wywołać podrażnienie zębów, ale też uszkodzić szkliwo. Tylko w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych, pod okiem specjalisty mamy stuprocentową pewność, że wybielanie przyniesie oczekiwane efekty, a jednocześnie będzie całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia.
Jak przygotować się do zabiegu wybielania zębów?
Przed przystąpieniem do wybielania zębów, niezależnie od wybranej metody, należy upewnić się, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegu – w ich określeniu lub wykluczeniu pomoże konsultacja ze specjalistą: badanie zdrowia jamy ustnej, plan leczenia i kwalifikacja do zabiegu. Przeciwwskazaniem może być alergia na składniki preparatów używanych do wybielania czy przyjmowanie niektórych leków. Czasowym przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość zębów (którą można wyleczyć i dopiero przystąpić do zabiegu wybielania). Przed wybielaniem należy z całą pewnością wyleczyć rozległe ubytki próchnicowe, wyeliminować choroby dziąseł. Dziąsła nie mogą krwawić i być rozpulchnione, na zębach nie może zalegać kamień nazębny. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie profesjonalnej higienizacji, czyli usunięcie z zębów osadów i kamienia nazębnego maksymalnie 7 dni przed planowanym zabiegiem wybielania. Dopiero tak przygotowane zęby można poddać zabiegowi wybielania (Więcej na temat zabiegów higienizacji przeczytacie w zakładce Profilaktyka).
Metody wybielania zębów
Istnieje kilka metod wybielania zębów, z czego dwie podstawowe to: gabinetowe wybielanie za pomocą lampy wybielającej oraz wybielanie nakładkowe, przeznaczone do stosowania w domu. Najskuteczniejsza i najbardziej trwała to metoda łączącą oba sposoby wybielania.
Gabinetowe wybielanie zębów
Metoda gabinetowa jest najszybszym, komfortowym i najbardziej efektywnym sposobem wybielania. To jednorazowy zabieg polegający na nałożeniu odpowiedniego żelu na zęby, a następnie aktywowaniu go przez światło lampy wybielającej. W trakcie wybielania substancje aktywne zawarte w żelu reagują z przebarwieniami związanymi w zębinie przywracając zębom naturalną biel. Efekt białego uśmiechu uzyskujemy od razu!
Nakładkowe wybielanie zębów
Metoda nakładkowa polega na aplikacji specjalnego żelu wybielającego do silikonowych nakładek, które wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Nakładki z żelem umieszcza się na zębach na ściśle określony czas, według zaleceń. Specjalistyczny żel do wybielania gabinetowego ma w swoim składzie ACP, czyli amorficzny fosforan wapnia, który chroni szkliwo, poprawia jego połysk i gładkość oraz przyczynia się do zmniejszenia nadwrażliwości. Na efekt wybielenia będziemy musieli poczekać, wraz z częstością i ilością aplikacji nakładek zęby będą się wybielały.
Metoda łączona wybielania zębów
Metoda łączona składa się z dwóch etapów. Pierwszy, przeprowadzany w gabinecie polega na wybielaniu za pomocą lampy wybielającej i środków wybielających do niej dedykowanych, drugi zaś na utrwaleniu i wybielaniu zębów za pomocą zestawu nakładek w domu według ustalonego protokołu.
Metoda łączona jest najlepszą i najbardziej trwałą metodą profesjonalnego wybielania.
Metodę wybielania należy skonsultować ze specjalistą, który po zebraniu wywiadu i ocenie stanu zębów zaproponuje zabiegi najlepiej dobrane do potrzeb pacjenta.
Ile trwa wybielanie zębów i jakie efekty można uzyskać?
Zabieg wybielania gabinetowego jest zabiegiem jednorazowym i trwa około 1,5 godziny. Tą metodą można wybielić zęby aż o 8 odcieni, a efekt jest natychmiastowy. W przypadku metody nakładkowej efekt wybielania pojawia się stopniowo wraz z czasem użytkowania. Cykl wybielania trwa zwykle około 2-3 tygodni. W obu przypadkach efekty wybielania utrzymują się, przy czym zależy to od indywidualnych właściwości zębów pacjenta, a także od zachowań i nawyków wpływających na utrzymanie efektów wybielania (higiena domowa jamy ustnej, regularne wizyty higienizacyjne, stosowanie odpowiednich past, nie nadużywanie barwiących napojów i potraw itd.).
Fakt jest taki, że odcień naszych zębów nigdy nie wróci do koloru sprzed wybielania!
Aby efekt wybielania był stabilny zaleca się:
Wykonać 1 raz do roku serie przypominające lampą w gabinecie lub samodzielnie w domu za pomocą nakładek bezpośrednio po profesjonalnej higienizacji.
Zalecenia po wybielaniu zębów
W trakcie i po zabiegu mogą pojawić się dolegliwości bólowe oraz wzmożona wrażliwość zębów na ciepło i zimno. Dolegliwości te znikają po 1dobie po zabiegu. Należy unikać spożywania gorących lub bardzo zimnych potraw. Nie wolno palić papierosów – może to spowodować przebarwienia na świeżo wybielonych zębach. Do 2 godzin po wybielaniu nie można jeść, można pić wodę mineralna (bez cytryny).
Po zabiegu wybielania zębów, aby maksymalnie utrwalić efekt wybielenia zębów, zaleca się przestrzeganie tzw. „białej diety” przez 48 h po wybielaniu lampą , która polega na spożywaniu jedynie niebarwiących pokarmów i napojów. Podczas wybielania należy zrezygnować z pokarmów jak i płynów, mających tendencję do barwienia np. kawa, herbata (również biała i zielona), soki jagodowe, wiśniowe, czerwone wino, buraki, marchewka, papryka, czerwona kapusta, czekolada, produkty, które w swoim składzie mają kakao, przyprawy – curry, papryka, cynamon, kurkuma, ciemne sosy, wędlina z dużą ilością przypraw, pasztety, ciemne i jasne piwo, kolorowe alkohole. Należy również unikać mocno kwaśnych potraw i napojów. Można jeść: nabiał – jogurty naturalne, mleko, sery twarogowe, kefir, maślanki naturalne, pieczywo białe, płatki owsiane, napoje – woda, banany, warzywa z małą ilością barwników – ziemniaki, kalafior, ogórek, biała fasola, seler, kukurydza ryż, kasza, makaron bez dodatków barwiących, mięso drobiowe, ryby, białe sosy, białe alkohole.
Przez pierwsze 48 godziny po zabiegu należy używać tylko białej pasty do zębów i nie stosować płynów do dezynfekcji jamy ustnej. Do 14 dni od zabiegu wybielania zaleca się się stosowanie do mycia zębów łagodnej pasty wybielającej z dużą zawartością fluoru (pasta ta może wzmocnić efekt wybielania, zmniejsza nadwrażliwość zębów i poprawia gospodarkę wapniową w zębie).
Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla uzyskania długotrwałego efektu wybielania. Przynajmniej dwa razy w roku, co 6 miesięcy zalecane jest poddanie się zabiegowi profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego oraz osadu poprzez scaling i piaskowanie zębów.
Jeśli jesteś zdecydowany na zabieg wybielania zębów zapraszamy do kliniki Berezowscy Dental Clinic. Dzięki najnowocześniejszej technologii i pod okiem doświadczonych specjalistów możesz spełnić swoje marzenie o olśniewającym uśmiechu. Zapraszamy na wizytę konsultacyjną – skontaktuj się z nami.