Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty?
Wizyty u dentystów budzą niepokój u wielu osób, a w szczególności u najmniejszych pacjentów. Podobnie jest w przypadku ortodonty, którego większość pacjentów stanowią młodzi ludzie. Warto mieć na uwadze fakt, że lęk przed pierwszą wizytą w gabinecie ortodontycznym jest nieuzasadniona i warto się na nią wybrać. W ortodoncji im szybciej podejmie się leczenie ortodontyczne, tym większe szanse na mniej inwazyjne działania.
Leczenie ortodontyczne — kiedy warto umówić się na konsultację z ortodontą?
Pierwsza wizyta u ortodonty powinna być podjęta stosunkowo wcześnie. Dzięki temu można skrócić czas leczenia ortodontycznego i liczyć na lepsze efekty. Należy pamiętać, że ogromną rolę odgrywa w tym przypadku wiek pacjenta, wada zgryzu i stopień jej nasilenia. Okazuje się bowiem, że w przypadku dzieci warto rozpocząć leczenie ortodontyczne w fazie ich rozwoju, ponieważ pozwala to uniknąć nie tylko pogorszenia się wady zgryzu i ekstrakcji stałych zębów, ale także uzyskać lepsze efekty i poprawić profil twarzy.
Dlatego też leczenie stomatologiczne w przypadku najmłodszych należy rozpocząć już od momentu wyrżnięcia się zębów mlecznych. Korzysta się wtedy z ruchomego aparatu ortodontycznego, który dziecko nosi przez kilkanaście godzin dziennie. Po wymianie uzębienia na stałe lekarz ortodonta przeprowadza badanie jamy ustnej, dostosowuje indywidualny plan leczenia ortodontycznego i zakłada aparat stały.
W przypadku dorosłych osób, zanim udadzą się na pierwszą wizytę u ortodonty, istotne jest określenie przyczyny wad zgryzu i celu wizyty. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jakie są oczekiwania względem leczenia i dobierze odpowiednie rozwiązanie problemu. Wśród najczęstszych przyczyn wizyt u ortodonty wymienia się:
- krzywy zgryz,
- zgrzytanie zębami,
- wada wymowy,
- nieprawidłowy zgryz,
- planowane leczenie protetyczne,
- skierowanie od stomatologa lub innego lekarza.
Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta u ortodonty?
Jak wygląda pierwsza wizyta u ortodonty? Przede wszystkim ma ona charakter informacyjny i jej celem jest właściwa ocena wady zgryzu. Wszystkie badania wykonywane podczas konsultacji są bezbolesne i nieinwazyjne, a czas trwania wizyty wynosi około 30 minut. Podczas spotkania specjalista przeprowadza rozmowę z pacjentem, aby poznać jego oczekiwania względem leczenia i problem, z jakim się boryka.
Następnie przeprowadzana jest ocena symetrii twarzy, pracę stawów żuchwowych, szerokość szczęk i ich wzajemne relacje. Ponadto ortodonta sprawdza stan uzębienia, sposób przełykania i oddychania oraz ocenia pracę języka. Uzyskane dane uzupełniają dokumentację medyczną, a na ich podstawie lekarz ortodonta ustala indywidualny plan leczenia.
Do ustalenia pełnego planu leczenia ortodontycznego niezbędne jest wykonanie badań radiologicznych oraz wycisku lub cyfrowego skanu uzębienia. Na pełnej zebranej dokumentacji medycznej lekarz ortodonta planuje indywidualny plan leczenia z wstępnym kosztorysem i czasem leczenia.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty potrafi być stresująca dla wielu osób. Przede wszystkim udając się na konsultację ortodontyczną, należy zastanowić się nad powodem wizyty i określić, co chce się osiągnąć dzięki leczeniu ortodontycznemu. Przydadzą się także dotychczasowe wyniki badań z prowadzonego leczenia. Oczywiście, przed samą wizytą powinno się zadbać o higienę jamy ustnej.
Dlaczego należy leczyć wady zgryzu?
Wady zgryzu powinno się leczyć przede wszystkim ze względów estetycznych i praktycznych. Zaniedbanie tego aspektu zdrowia może prowadzić do problemów z jedzeniem, powstawania wady wymowy, a nawet oddychaniem. Ponadto nieleczone wady zgryzu sprzyjają próchnicy i uszkodzeniom zębów. Różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie szczęki mogą być przyczyną kompleksów, ponieważ nieestetyczny uśmiech znacznie obniża pewność siebie.