Implanty zębowe – wskazania, korzyści, przebieg leczenia
czas czytania: 4 minuty
Uzyskanie pięknego i pełnego uśmiechu często wiąże się z koniecznością leczenia implantologicznego. Implanty stanowią najskuteczniejszą i najbardziej trwałą metodę uzupełnienia braków w uzębieniu, a nowoczesne procedury zabiegowe zapewniają pacjentowi komfort i bezpieczeństwo. W tym artykule przybliżamy wszystkie najważniejsze informacje na temat implantów zębowych i szczegółów leczenia implantologicznego.
Czym zajmuje się implantologia?
Implantologia to dział stomatologii zajmujący się uzupełnianiem braków w uzębieniu za pomocą tytanowych wszczepów – implantów oraz odpowiednio dobranych uzupełnień protetycznych, takich jak korony, mosty czy protezy osadzone na 4, 6 lub 8 implantach. Pojedyncza rekonstrukcja obejmuje wszczepienie tytanowej śruby imitującej korzeń zęba (część niewidoczna) oraz wykonaniu nadbudowy w postaci korony porcelanowej (część widoczna).
Leczenie implantologiczne stało się możliwe dzięki odkryciu zjawiska osteointegracji, czyli zdolności naszego naturalnego układu kostnego do integracji strukturalnej i czynnościowej z zewnętrzną powierzchnią implantu. Innymi słowy, tytanowy wszczep wrasta w kość stając się integralną częścią uzębienia, zapewniając trwałość i komfort funkcjonowania, jak przy naturalnych zębach.
Jakie są wskazania do zabiegu implantacji?
Brak nawet jednego zęba to nie tylko defekt estetyczny, ale też poważny problem zdrowotny. Utrata zęba lub zębów wpływa na cały układ żucia, powodując jego dysfunkcję, a to z kolei może prowadzić do problemów trawiennych. Braki w uzębieniu przyczyniają się także do nieprawidłowego zwarcia obu łuków zębowych, co może wywołać chorobę okluzyjną.
Wskazaniem do leczenia implantologicznego jest brak pojedynczego zęba lub kilku zębów, a nawet całkowite bezzębie, czyli brak wszystkich zębów.
Zalety implantów
Odbudowa za pomocą metod implantoprotetycznych idealnie wkomponowuje się w uzębienie, dając poczucie komfortu. Implanty funkcjonują jak naturalne zęby, są trwałe i stabilne, dając możliwość spożywania zróżnicowanych pokarmów. Stanowią doskonałą alternatywę dla wyjmowanych i mniej wygodnych protez. Ponadto, implanty chronią tkanki dziąseł i kości, a także ograniczają możliwości uszkodzenia sąsiednich, zdrowych zębów. Dzięki uzupełnieniom implantoprotetycznym pacjent odzyskuje komfort, zdrowie, piękny uśmiech i pewność siebie.
Czy każdy może poddać się leczeniu implantologicznemu? Przeciwwskazania ogólne i miejscowe
Jak przy każdej ingerencji chirurgicznej, także leczenie implantologiczne obostrzone jest pewnymi ograniczeniami i przeciwwskazaniami. Niektóre schorzenia uniemożliwiają przeprowadzenie implantacji, inne czynniki powodują czasowe wstrzymanie zabiegu aż do momentu zaleczenia istniejących przypadłości. Wyróżniamy dwa rodzaje przeciwwskazań do leczenia implantologicznego: ogólne i miejscowe.
Do przeciwwskazań ogólnych zalicza się następujące czynniki:
- schorzenia metaboliczne tkanki kostnej, np. osteoporozę
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- nieunormowana cukrzyca
- epilepsja
- choroby nowotworowe
- uzależnienia od alkoholu, nikotyny, narkotyków
- niedobory witamin, zwłaszcza witaminy D3
Przeciwwskazania miejscowe to:
- stany zapalne w miejscu planowanego zabiegu
- nieprawidłowe ustawienie zębów powodujące zbyt małą przestrzeń do umieszczenia implantu
- zły stan zdrowia jamy ustnej (próchnica, kamień nazębny, choroby dziąseł)
- bruksizm
Przebieg leczenia implantologicznego – diagnostyka i procedury zabiegowe
Podstawą kwalifikacji do leczenia implantologicznego jest wykonanie pełnej diagnostyki. Najważniejsze badanie to tomografia wolumetryczna pozwalająca ocenić ilość i jakość tkanki kostnej. Gdy ilość i jakość tkanki kostnej jest niewystarczająca do przeprowadzenia implantacji, wówczas wykonuje się zabiegi regeneracyjne, takie jak: augmentacja (odbudowa kości), podniesienie dna zatok szczękowych lub przeszczepienie bloków kostnych.
Sam zabieg wszczepienia implantu jest delikatny i bezbolesny, odbywający się w znieczuleniu miejscowym. Integracja tytanowego wszczepu z tkanką wymaga czasu, zwykle 3 do 6 miesięcy. Po upływie tego okresu można przystąpić do drugiego etapu leczenia, czyli części protetycznej.
Obecnie coraz częściej stosuje się rozwiązania implantoprotetyczne z użyciem nawigowanej chirurgii i szablonów chirurgicznych, których planowanie odbywa się przed zabiegiem na podstawie wykonanego wcześniej modelu diagnostycznego i tomografii pacjenta. Umożliwia to przeprowadzenie minimalnie traumatycznego zabiegu chirurgicznego bez żadnych cięć i szycia, a często daje również możliwość wykonania natychmiastowego obciążenia protetycznego. Oznacza to dla pacjenta odzyskanie utraconego zęba w trakcie tej samej wizyty. Szablony mogą być stosowane zarówno w przypadku braku jednego, kilku lub wszystkich zębów. Znaczącym atutem tej techniki leczenia jest skrócenia czasu zabiegu chirurgicznego oraz redukcja dyskomfortu.
Implantoprotetyka, czyli uzupełnienia protetyczne na implantach
Wykorzystując implanty jako podbudowę, można zaplanować róże uzupełnienia protetyczne:
- korony porcelanowe uzupełniające braki pojedynczych zębów, które zapewniają naturalne odwzorowanie zęba
- mosty porcelanowe stosowane w przypadku braku kilku zębów
- uzupełnienia typu 4/6/8 umożliwiające rekonstrukcję całego łuku zębowego z użyciem 4, 6 lub 8 implantów
- protezy całkowite z ograniczoną płytą dla pacjentów bezzębnych
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom implantoprotetycznym można dziś bez problemu odzyskać pełny i piękny uśmiech. Warto zainwestować w leczenie, które nie tylko podnosi estetykę naszego uśmiechu, ale także poprawia komfort życia i przywraca zdrowie. W naszej klinice stosujemy światowe procedury zabiegowe, a pacjenci są pod opieką wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem implantologicznym – umów się na konsultację. Zapraszamy!